Nyheter

Valberedningens förslag till landstingslistor och riksdagslista 2014

Valberedningens förslag till landstingslistor och riksdagslista 2014

Listorna kommer att fastställas på Vänsterpartiet Uppsala läns valkonferens söndag 26
januari kl. 10-14, på Drabanten, Bangårdsgatan 13, Uppsala.

Valkonferensen kommer bland annat besluta om riksdagslista och
landstingslista, liksom distriktets valplanering.

Vid frågor, kontakta [email protected]

 

Landstinget Norra
1 Elisabeth Rosengren Tierp
2 Salima Fahad Heby
3 Magnus Ahlqvist Enköping
4 Marlene Larsson Tierp
5 Lukas Löfling Uppsala
6 Inger Arvidson Östhammar
7 Anna Zmudzin Ågren Tierp
8 Ulf Öman Älvkarleby
9 Maj Wineström Heby
10 Sabina Löfstedt Östhammar
11 Matteus Ågren Tierp
12 Ingeborg Sewastik Östhammar
13 Lasse Karlsson Tierp
14 Eva Berglund Tierp
15 Anders Johansson Heby
16 Kristina Othén Älvkarleby
17 Alexander Karlsson Tierp

 

Landstinget Mellersta
1 Sören Berqvist Uppsala
2 Jeannette Escanilla Uppsala
3 Sofia Burman Uppsala
4 Maria Fregidou-Malama Uppsala
5 Ove Heimfors Uppsala
6 Ingela Ekrelius Uppsala
7 Åskar Andersson Uppsala
8 Viktor Waldau Uppsala
9 Sverker Åslund Uppsala
10 Maj Wineström Heby/Uppsala
11 Robin Dahl Uppsala
12 Sara Danielsson Enköping
13 Tommy Ljungström Knivsta
14 Boel Hoffman Uppsala
15 Ali Akis Uppsala
16 Aysegul Beydogan Uppsala
17 Herman Ferner Uppsala
18 Li Stoorhöök Uppsala
19 Wahid Badki Uppsala
20 Sarah Tomasson Uppsala
21 Philip Wargert Uppsala
22 Tove Ericson Knivsta
23 Torsten Rehn Uppsala
24 Gun Ahlberg Uppsala

 

Landstinget Södra
1 Neil Ormerod Enköping
2 Sara Danielsson Enköping
3 Magnus Ahlkvist Enköping
4 Britta Dalved Enköping
5 Per Markus Risman Enköping
6 Leif Lindkvist Håbo
7 Lisa Ekehult Enköping
8 Margareta Lindborg Enköping
9 Staffan Eklund Enköping
10 Anna Scott Enköping
11 Björn Engberg Enköping
12 Monica Åberg Enköping
13 Håkan Wall Enköping
14 Hammedou Drammeh Håbo
15 Ingrid Ljung Enköping
16 Gunilla Jangard Enköping
17 Lars Alatalo Enköping
18 Hilda Dahlsten Enköping
19 Sven Pihl Enköping
20 Dagmar Hillebrand Enköping
21 Birgit Eriksson Håbo
22 Fredrik Jeppsson Enköping

 

Riksdagen
1 Emma Wallrup Uppsala
2 Jeannette Escanilla Uppsala
3 Christer Johansson Knivsta
4 Neil Ormerod Enköping
5 Yekbun Alp Uppsala
6 Tobias Smedberg Uppsala
7 Mohammad Sabur Östhammar
8 Sofia Burman Uppsala
9 Huseyin Alpergin Uppsala
10 Sara Danielsson Enköping
11 Ulf Öman Älvkarleby
12 Bodil Brutemark Uppsala
13 Salima Fahad Heby
14 Leif Lindqvist Håbo
15 Anna Zmudzin Ågren Tierp
16 Wahid Badki Uppsala
17 Hamedou Drammeh Håbo
18 Alexandra Valdez Uppsala
19 Per Markus Risman Enköping
20 Aynur Beydogan Uppsala
21 Philip Wargert Uppsala
22 Tove Fraurud Uppsala
23 Håkan Wall Enköping
24 Anja Karinsdotter Uppsala
25 Brita Dalved Enköping
26 Björn Engström Uppsala
27 Kim Berglund Uppsala
28 Jacob Johnson Uppsala

Skriv en kommentar