Okategoriserade

Distriktet väljer riksdagskandidater

Omkring tjugo ombud valda från distriktets partiföreningar hade förtroendet att stödja eller kullkasta valberedningens förslag till kandidatlistor. Nu accepterade valkonferensen valberedningens förslag i det stora hela med några mindre justeringar.
Söndagen den 12 mars hade Vänsterpartiet Uppsala län sin val och årskonferens i Enköpings Folkets Hus.
Tjugotalet ombud och närvarande gäster, åhörare, styrelse upplevde en välarrangerad konferens (tack, Vänsterpartiet Enköping) med både siffror, tal och musik samt jordelig spis. Gjorda berättelser godkändes och föreslagna verksamhetsplaner fick en del tillägg. Camilla Sköld Jansson var gästande partistyrelseledamot.

Distriktsstyrelse Vänsterpartiet Uppsala län

Ordförande: Maria Fregidou-Malama, Uppsala

Ledamöter:
Elisabeth Rosengren, Tierp
Britta Dalved, Enköping
Mohammad Sabur, Östhammar
Hamedou Drammeh, Håbo
Börje Knapp, Skutskär
Helena Karlsson, Uppsala
Gun Britt Eriksson, Uppsala
Jacob Johnson, kassör, Uppsala

Ersättare
Christer Johansson, Knivsta
Karolin Lundström Uppsala

Riksdagslista för Vänsterpartiet Uppsala län

1. Jacob Johnson, geolog, Uppsala
2. Liza Boëthius, socionom, Uppsala
3. Tora Breitholtz, press och informations sekreterare, Uppsala
4. Mohammad Sabur, studerande, Östhammar
5, Sigrid Bergström, lärare, Skutskär
6. Lars Håkan Andersson, förskollärare, Uppsala
7. Britta Dalved, lärare, Fjärdhundra
8. Inger Björklund, förskolechef, Uppsala
9. Hamedou Drammeh, reparatör, Bålsta
10. Susanne Birgergård Pelling, sjuksköterska, Uppsala
11. Tarek Kasim, gymnasielärare, Uppsala
12. Eva Berglund, undersköterska, Tierp
13. Christer Johansson, ungdomskonsulent, Knivsta
14. Emma Wallrup, biolog, Uppsala
15. Leif Nilsson socialarbetare, Heby
16. Magnus Ahlkvist, systemutvecklare, Enköping
17. Aynur Beydogan, sjukpensionär, Uppsala
18. Kim Wahlman, studerande, Skutskär
19. Tekeste Negashe, historiker, Uppsala
20. Maire Lautakoski, pensionär, Runhällen
21. kKabir Chowdhury, socionom, Uppsala
22. Lisa Winberg, socionom, Örsundsbro
23. Jesper Wiklund, mentalskötare, Uppsala
24. Ingrid Burman, jur kand, Uppsala
25. Cecilia Staland, avdelningschef, Uppsala
26. Ingemar Wärnegren, enhetschef, Uppsala
27. Gunilla Lundqvist, lärare, Uppsala
28. Börje Knapp, pensionär, Skutskär

Lista för Landstingets mellersta krets

1. Sören Bergqvist, landstingsråd
2. Maria Fregidou-Malama, universitetslektor
3. Ove Heimfors, politisk sekreterare
4. Lena Borg, enhetschef
5. Pradip Datta, modersmålslärare
6. Kabir Chowdhury, socionom
7. Veronica Swärdh, boendeassistent
8. Magnus Ahlkvist, systemutvecklare
9. Seved Wahlman, sjukpensionär
10. Elisabet Andreasson, hemkunskapslärare
11. Torsten Rehn, administrativ chef
12. Ulla Hjemqvist, byrådirektör
13. Robin Dahl, ekonom
14. Ingrid Holström, lärare
15. Marika Olofsson, personlig assistent
16. Daniel Eriksson, landskapsarkitekt
17. Boel hoffman, sjukgymnast
18. Leif Asklöf, biståndshandläggare
19. Britt Löfgren, lärare
20. Jenny Jansson, assistent
21. Mattias Rosendahl, kulturarbetare
22. Gun-Britt Eriksson, sjuksköterska
23. Ulises Penayo, läkare
24. Lena Holmbom, arbetsförmedlare

Lista för Landstingets norra krets

1. Elisabet Rosengrenm elevassistent, Tierp
2. Leif Nilsson, socialarbetare, Heby
3. Sewed Wahlman, sjukpensionär, Älvkarleby
4. Veronica Swärdh, boendeassistent, Uppsala
5. Inger Arvidsson, informatör, Gimo
6. Anna Zmudzin-Ågren
7. Sixten Lautakoski, pensionär, Runhällen
8. Sigrid Bergström, lärare, Skutskär
9. Ingegerd Sjögren pensionör, Östhammar
10. Maire Lautakoski, pensionär, Runhällen
11. Anita Selander, förskollärare, Skutskär

Lista för Landstingets södra krets

1. Magnus Ahlkvist
2. Veronica Swärdh
3. Håkan Wall
4. Britta Dalved
5. Lars Alatalo
6. Lisa Winberg
7. Sven Pihl
8. Björn Engberg
9. Ingrid Ljung

Seppo Laine

Skriv en kommentar