Regiongruppen

Regiongruppen

Vänsterpartiet har 6 platser av 71 i Regionfullmäktige.

Se fliken ”Vår politik” för Majoritetsprogrammet i landstinget, samt Landstingspolitiskt och Regionalpolitiskt program för Vänsterpartiet i Uppsala län.

Följ oss på: Facebook.se/Landstingvanstern

För aktuella frågor i landstinget: Se landstingets hemsida www.lul.se

 

Kontakt med oss i regionen
Sören Bergqvist, regionråd
soren.bergqvist@lul.se, mobil 070-3587578

Ove Heimfors, politisk sekreterare
ove.heimfors@lul.se, arb 018-611 6022

 

Ledamöter i Landstingsfullmäktige 2104-2018

Sören B

Sören Bergqvist

Sören Bergqvist, landstingsråd och gruppledare

Mellersta valkretsen

soren.bergqvist@lul.se

 

Jeannette E

Jeannette Escanilla

Jeannette Escanilla

Mellersta valkretsen

jescanilla@hotmail.com

 

Sofia B

Sofia Rogozinska

Sofia Rogozinska

Mellersta valkretsen

sofiabur@hotmail.com

 

Åskar A

Åskar Andersson

Åskar Andersson

Mellersta valkretsen

askar.andersson@vansterpartiet.se

 

Lisa R

Elisabet Rosengren

Elisabet Rosengren

Norra valkretsen

elisabeth.rosengren@utb.tierp.se

 

Neil O

Neil Ormerod

Neil Ormerod

Södra valkretsen

neil.ormerod@gmail.com

 

Ersättare i Landstingsfullmäktige 2014-2108

 

Mellersta valkretsen

Maria Fregidou-Malama

mma@hig.se

 

Ove Heimfors

ove.heimfors@lul.se

 

Ingela Ekrelius

ingela.ekrelius@gmail.com

 

Viktor Waldau

vwaldau@gmail.com

 

Norra valkretsen

Salima Fahad

salima.f@hotmail.com

 

Magnus Ahlkvist

magnus.ahlkvist@vansterpartiet.se

 

Marlene Larsson

marlene.larsson70@spray.se

 

Södra valkretsen

Magnus Ahlkvist

magnus.ahlkvist@vansterpartiet.se

 

Britta Dalved

britta_dalved@hotmail.com

 

Per Markus Risman

per-markus.risman@sverigesungdomsrad.se